Český hendigolf bilancuje úspěšnou sezónu 2015

Český hendigolfový tým i v letošní sezóně navázal na fantastická umístění v Evropském poháru European Disabled Golf Tour z minulých let. Letošní tour odstartovala v dubnu v Portugalsku, pokračovala do Francie, ČR, Holandska, Finska, Itálie, Španělska a byla ukončena opět v Portugalsku turnajem EDGA Algarve Open. Na snímku Jakub Kovařík při startu v Portugalsku.

Právě tady zabojoval reprezentant CZDGA Jakub Kovařík, který se na tento turnaj vydal sám na vlastní náklady, aby dorovnal náskok svých největších soupeřů Ahmeta Özyaziki z Turecka a Sebastiana Lorente ze Španělska. Jakub v Portugalsku díky skvěle zahranému druhému kolu ovládl stablefordovou kategorii a celkově zvítězil. Tímto umístěním si také zajistil celkové vítězství v hodnocení Order of Merit 2015, které mu za jeho výkony v letošním roce zaslouženě patří.

Hodnocení European Order of Merit (EDGA Ranking) se nově transformuje do žebříčku WAGR (World Amateur Golf Ranking), čímž se stává oficiálním světovým žebříčkem a také základním kritériem pro start na paralympijských hrách.

Český reprezentační tým se v nově zavedeném žebříčku výborně umístil a české barvy jsou na světové scéně jednoznačně vidět. V kategorii stableford (HCP 18,5 - 26,4) na 1. místo Jakuba Kovaříka navazuje Michal Hošna na 8. a Stanislav Jirásek na 9. místě, dále pak Pavel Kamír na místě 23.

V letošním roce se po sloučení kategorií brutto a netto (HCP + - 18,4) Mirek Lidinský umístil na skvělém děleném 9. místě (netto 7. místo). Dalšími zástupci v ranách jsou Zbyněk Kotek na 35. místě (netto 39. místo) a Tomáš Prouza na 68. pozici (netto 49. místo). Reprezentanta Aleše Süssera najdete na 129. místě (netto 89. místo). Tato parádní umístění vypovídají o kvalitách české hendigolfové reprezentace. V Evropě najdete zhruba 700 registrovaných hendigolfistů a EDGA Ranking v tomto roce eviduje 130 nejlepších v kategorii stroke play a 40 hráčů v kategorii stableford.

Letošní sezóna byla pro naše hráče extrémně náročná, a to hlavně z finančního hlediska. Bohužel nedostatek finanční prostředků negativně ovlivnil možnost účasti ve více turnajích EDGA Tour a znemožnil našim reprezentantům šanci více zasáhnout do nového evropského bodování. I přesto, že naši reprezentanti absolvovali méně než polovinu turnajů tour, je český hendigolf na mezinárodním poli hodně vidět.Levis X Jordan 6